24. május 2025 · Gyermekszemészet Budapesten: milyen vizsgálatokra számíthatnak a szülők és a gyermekek az első alkalommal? bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva · Kategória: Szolgáltatás · Címkék:

A gyermekszemészet Budapesten tapasztalt szakembereket foglalkoztat, akik játékos módon végzik el a szűréseket, hogy a lurkók ne érezzék feszélyezve magukat. Ez rendkívül fontos dolog, ezért erre mindig figyel a Budai Szemészeti Központ (06 1 240 6334, 1126 Tartsay Vilmos u. 14.). Sok szülőben felmerül a kérdés, mikor érdemes először szemészhez vinni a gyereket, különösen akkor, ha nem észlelnek látásproblémát.

A szűrővizsgálatok már egészen kisgyermekkorban meghatározó szerepet játszanak a látásfejlődés nyomon követésében és az esetleges eltérések időben történő felismerésében. A kicsik nem mindig képesek megfogalmazni, ha homályosan látnak vagy fáj a szemük, így a rendszeres megelőző vizsgálatokat nem szabad elhanyagolni.

Az első szűrés 6-12 hónapos kor között javasolt, főleg akkor, ha a családban előfordult kancsalság, tompalátás vagy más szemprobléma. Amennyiben a baba koraszülött, vagy valamilyen idegrendszeri fejlődési rendellenesség áll fenn, a szűrés még fontosabbá válik.

Hogyan zajlik a szűrés?

A gyermekszemészeti rendelők általában gyermekbarát környezetben fogadják a kicsiket, hiszen lényeges, hogy ne féljenek és oldott hangulatban tudjanak együttműködni. Az első vizsgálat során a szülőkkel részletes anamnézist vesznek fel. A szakember kérdez a terhességről, a születés körülményeiről, az esetleges korábbi betegségekről, a fejlődési mérföldkövekről és a családi kórelőzményekről.

A vizsgálat mindig a gyermek életkorához és együttműködési képességéhez igazodik. A legkisebbeknél a pupillafény-reflexet, a követő tekintést, a szemmozgást, a fénytörést és a szemek szimmetriáját figyeli meg.

Az idősebb gyermekeknél már játékos eszközökkel, képes táblákkal, szimbólumokkal és különböző fényekkel méri a látásélességet, miközben a lurkót szinte észrevehetetlenül vonja be a vizsgálatba. A szemnyomás mérése, a szem törőközegeinek vizsgálata és a pupillatágítással történő alaposabb ellenőrzés szintén része lehet az első vizsgálatnak. A pupillatágítás lehetővé teszi a szemfenék, a látóideg és a szemlencse alaposabb szemügyre vételét.

A rendszeres vizsgálat elengedhetetlen

Az első gyermekszemészeti látogatás során fény derülhet több, kezdetben tünetmentes problémára is. Ilyen például a kancsalság, a tompalátás, a fénytörési hibák vagy a szaruhártya és szemlencse fejlődésének rendellenességei. Az időben elkezdett kezelés, például a szemüveg vagy a speciális tornagyakorlatok jelentősen javíthatják az esélyeket a normál látás elérésére.

Fontos hangsúlyozni, hogy a látásfejlődés körülbelül 7-8 éves korig még aktívan befolyásolható, így a korai diagnózis kulcsfontosságú. A szülőknek érdemes rendszeresen visszavinni a lurkókat a kontrollvizsgálatokra, főként akkor, ha felmerült valamilyen eltérés.

A látásproblémák nagy része korán felismerve jól kezelhető és sok esetben elkerülhető a későbbi szemüvegviselés, illetve a súlyosabb gondok kialakulása. Ezért is lényeges, hogy a szűrés beépüljön a gyermek általános egészségügyi gondozásába, hiszen a jó látás alapja minden fejlődési szakasznak. A szakorvossal és a pedagógusokkal való együttműködés segít a látásproblémák elkerülésében, illetve kezelésében.