A megereszkedett szemhéj egy olyan állapot, amit a felső szemhéj lecsúszása jellemez, így az érintett személy látómezőjének egy része el van takarva. Ilyen esetben szükséges lehet a laza szemhéjbőr eltávolítása. A probléma egyik leggyakoribb kiváltó oka az életkor előrehaladása, hiszen az öregedéssel a szemhéjbőr és az izmok rugalmassága csökken, a szemhéjat tartó szalagok, valamint izomrostok pedig gyengülnek.
Az alsó szemhéjakon is kialakulhat hasonló jelenség, de a felsők esetében sokkal hangsúlyosabb lehet a megereszkedés, hiszen itt a szövetek és a bőr már nem képes fenntartani az eredeti tónust. Ennek következtében a szemhéj fokozatosan lejjebb csúszik, és idővel már szembetűnő lehet a változás.
A genetikai tényezők is fontos szerepet játszanak a kialakulásában. Ha valakinek a családjában előfordultak hasonló jellegű problémák, akkor nagyobb eséllyel alakulhat ki nála is a megereszkedés. Az örökletes hajlam mellett, a szemhéj izmainak gyengesége is hozzájárulhat a probléma megjelenéséhez. Ebben az esetben már fiatalabb korban is szembetűnő az elváltozás.
Tegyen a fiatalos megjelenésért!
A megereszkedett szemhéjbőr kezelése többféle módon történhet. A legmegfelelőbb eljárási forma kiválasztása az állapot megjelenéséért felelős okoktól és a probléma mértékétől függ. Az egyik leghatékonyabb kezelési lehetőség a műtéti beavatkozás, aminek során a szemhéj bőrét és izmait helyreállítják. A beavatkozás alkalmával az orvos eltávolítja a felesleges bőrt és szöveteket. Ez lehetővé teszi a szemhéj esztétikai helyreállítását és javítja a látást, vagyis a látótér kitisztul.
Általában gyors rehabilitációval jár, így a legtöbben hamar visszatérhetnek a mindennapi tevékenységeikhez. A nem műtéti kezelési alternatívák közé tartozik a botox is, ami a szemhéj körüli izmok ellazításával képes javítani a megereszkedett bőr megjelenését. A hatására a szemhéj felemelkedik, és a szem fiatalosabb kinézetet nyer. Bár a botox hatása nem tart örökké, általában 3-6 hónapon keresztül élvezhetők a javulás jelei. Utána a páciensnek ismételt kezelésekre lehet szüksége.
Kevésbé invazív alternatívák
A blepharoplasztika és botox kezelésen kívül léteznek más alternatívák is, mint például a rádiófrekvenciás vagy a lézeres beavatkozás. Ezek segítenek a szemhéj feszesítésében és eredményesen csökkentik a megereszkedés mértékét. Serkentik a kollagéntermelést, ami hosszútávon javítja a bőr tónusát és rugalmasságát.
Az efféle eljárások kevésbé invazívak, mint a műtéti beavatkozások és kisebb kockázattal járnak, azonban az eredményre hosszabb ideig kell várni. A megereszkedett szemhéj esetében fontos a kezelési lehetőségek mellett figyelembe venni a megelőző és fenntartó intézkedések szerepét is.
Bár a genetikai tényezők és az öregedési folyamatok elkerülhetetlenek, bizonyos életmódbeli változások segíthetnek a szemhéj egészségének megőrzésében. Az egészséges táplálkozás, a megfelelő hidratáció és a bőrápolás mind hozzájárulnak az izmok rugalmasságának fenntartásához. A vitaminokban és antioxidánsokban gazdag készítmények támogatják a bőr regenerálódását, valamint fiatalosabb megjelenését.